Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Kozmetika pre deti Kúpanie Ako sa starať o novorodenca po návrate z pôrodnice

Ako sa starať o novorodenca po návrate z pôrodnice

Péče o novorozenceNávrat z pôrodnice domov patrí po narodení bábätka medzi najkrajšie okamihy každej čerstvej mamičky. Ak máte obavy, ako starostlivosť o novorodenca bez pomoci doktorov a sestričiek zvládnete, žiadny strach. V tomto článku si povieme, čo by u vás doma rozhodne nemalo chýbať, a ako hravo zvládnuť kúpanie aj prebaľovanie. 

Výbava pre novorodenca: kozmetika a ďalšie vymoženosti

Základné výbavu pre bábätko už máte dávno pripravenú, teraz stačí len doplniť pár dôležitých drobností. Pretože kúpanie a prebaľovanie bude hneď po dojčení patriť medzi vaše najčastejšie činnosti, bez špeciálnej kozmetiky sa nezaobídete. Nezabudnite tiež na teplomer do vody, lieh na pupok, odsávačku a rektálnu rúrku, ktorú bábätku uľavíte od prdíkov, keď bude najhoršie.

Kúpanie novorodenca: najdôležitejšie je správna teplota

Hoci spočiatku sa odporúča kúpanie len každý druhý deň a maximálne 5-7 minút, o to väčšiu radosť môže prinášať. Kúpeľ si bábätko najviac užije pri teplote vody okolo 36 ° C v miestnosti vyhriatej na približne 24 ° C. Ak navyše použijete prípravok do kúpeľa HiPP s prírodným BIO mandľový molejom, bude vaše dieťatko ešte o to voňavejšie a jeho pokožka krásne ošetrená. Na konci stačí bábätko jednoducho opláchnuť žinkou alebo detskou kanvičkou a natrieť mliekom, krémom či olejom.  

3 pravidla prebaľovania: čistota, sucho, pohodlie

Tajomstvo spokojného bábätka tkvie tiež v pravidelnom prebaľovaní: snažte sa zadoček stále udržiavať suchý a čistý. Vlhčenými obrúskami ho pritom vždy utierajte smerom spredu dozadu a potom natrite ošetrujúcim krémom proti zapareninám. Bábätko tiež nechávajte čo najčastejšie "na holo". Pri obliekaní novej plienky pre novorodencov potom dajte pozor, aby nebola príliš tesná - medzi plienku a bruško by sa mal zmestiť 1 prst.

Tip na záver: myslite aj na seba

Prečítajte si tiež, ako sa správne stravovať pri dojčení, aby bábätko dostávalo z vášho materského mlieka len to najlepšie, a pritom ste smerovala k figúre ako pred pôrodom.

Hoci pre každú mamičku je dieťatko po návrate z pôrodnice spravidla na prvom mieste, nezabudnite starať aj o seba. Snažte sa svojmu telu dopriať čo najviac odpočinku a pomôžte mu tak pri jeho obnove. Okrem dostatočného spánku a vyváženej stravy môžu pomôcť napríklad špeciálne masážne oleje, ktoré oceníte po pôrode rovnako ako pred ním.

 

 

 

Prečítajte si tiež, ako sa správne stravovať pri dojčení, aby bábätko dostávalo z vášho materského mlieka len to najlepšie.

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB