Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Vývoj dieťaťa Šestonedelie 1. diel: Výživa novorodenca

1. diel: Výživa novorodenca

Výživa novorozenceStredobodom života vášho práve narodeného bábätka je materské mlieko - je pre jeho výživu najvhodnejšie, a preto budete v tomto období riešiť hlavne správnu techniku dojčenia a ako často bábätko dojčiť, aby pekne prospievalo. Prečítajte si rady,ako dopriať svojmu dieťatku to najlepšie v rôznych fázach jeho vývoja v našom seriáli o detskej výžive.

Dojčenie novorodenca

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má byť bábätko minimálne prvých 6 mesiacov dojčené, pretože materské mlieko je pre neho najlepšie a obsahuje všetko, čo potrebuje k zdravému vývoju. Pokiaľ dojčenie nie je možné, pediater vám odporučí vhodnú náhradnú mliečnu výživu. Určite však nenahradzujte materské mlieko do 1 roku veku dieťatka nápojmi z kravského mlieka.

Kravské mlieko môže dieťatko začať prijímať ako súčasť príkrmov a pevnej stravy od ukončeného 4. mesiaca veku napr. V jogurte, smotane či syre.

Ako často dojčiť novorodenca?

Novonarodené bábätko si vlastne o materské mlieko, popr. náhradnú mliečnu výživu, povie samo. Mamičky tak väčšinou dojčia podľa potreby svojho bábätka. Cez deň je ideálne dodržiavať interval 3 hodín,niekedy však bábätká prejavujú väčší záujem, a tak je nutné dojčiť častejšie.

Nočná dojčenie je kapitolou samo o sebe. Niektoré bábätká si v noci sama nepovedia a je potrebné ich budiť a nakŕmiť. Niektoré sa pre zmenu zase budí moc často. Ideálne je docieliť, aby bábätko v noci spinkalo približne 6 hodín v kuse. Aj napriek možné počiatočné problémy si nakoniec nájdete svoj vlastný, jedinečný rytmus.

Frekvencia dojčenia sa môže líšiť aj podľa zvláštnych okolností alebo ročných období. Sú chvíle, kedy sa bábätko dožaduje dojčenia viac a niekedy naopak menej. Každopádne materské mlieko alebo náhradná dojčenská výživa je všetko, čo novonarodené bábätko k výžive a pitnému režimu potrebuje. Iba v prípade veľkého horúčavy, alebo horúčky je možné doplniť tekutiny aj dojčenskou vodou alebo nesladenými detskými BIO čajmi.

Ako dlho dojčiť novorodenca?

Prečítajte si tiež ako správně dojčiť a aké rôzne techniky možno pri dojčení vyskúšať. 

Bábätko Prečítajte si tiež, ako správne dojčiť a aké rôzne techniky možno pri dojčení vyskúšaťPrdíky u novorozencůnechávame pri prsníku podľa jeho potreby - väčšinou saje materské mlieko okolo 15 minút, ak ale stále prejavuje záujem, mamička ho môže nechať pri prsníku aj dlhšiu dobu, treba 30 minút a viac. Ak je bábätko roztržité, je potrebné ho upokojiť a v saní trochu podporiť. Pomôže jemne masírovať ručičky a nožičky alebo poštekliť pod bradou. Ak bábätko naopak pri dojčení zaspáva, pomôže rozprávanie, zmena dojčiace polohy, alebo ponúknutie druhého prsníka.

Ako si vaše bábätko zvyká na život mimo maternice a mliečnu stravu, môžu sa objaviť nepríjemné prdíky. Brušná stena novorodencov a dojčiat sa ich totiž ešte nevie sama zbavovať a tie potom spôsobujú nepríjemné kŕče, ktoré ich vedia poriadne  potrápiť a sú častým dôvodom preplakaných dní a nocí.  Predchádzať im môžete dôkladným odgrgnutím po dojčení a k úľave pomáha tiež masáž bábätka. Občas je možné použiť rektálnu rúrku, to však skôr výnimočne, aby sme bábätku zbytočne nedráždili konečník.

Prečítajte si tiež o špeciálnej dojčenskej výžive radu HA Combiotik® pre prevenciu vzniku alergie a HiPP Anti_Reflux proti grckaniu.

Dobrým pomocníkom sa môže stať aj špeciálne dojčenská výživa obmedzujúce nadúvanie, koliky a zápchy s probiotickými kultúrami mliečneho kvasenia a galaktooligosacharidy radu HiPP Comfort.Stačí sa o jej vhodnosti poradiť s pediatrom a následne vyskúšať, či sa bábätku uľaví.

Prečo sú probiotiká a prebiotiká pre novorodencov tak dôležité? 

Keďže sa 70 % imunitného systému človeka nachádza v zažívacom ústrojenstve, je zdravá črevná mikroflóra pre dieťa veľmi dôležitá. Predovšetkým 2 zložky materského mlieka majú rozhodujúci význam: probiotiká, ktoré chránia citlivé črevá dieťaťa, a prebiotická vláknina, ktorá podporuje rast týchto užitočných probiotických kultúr.

P

Ak dojčenie nie je možné, probiotiká a prebiotiká získate pre svoje bábätko z kvalitnej náhradnej mliečnej výživy, ktorá obsahuje obe tieto zložky - dojčenského mlieka HiPP s Probiotik® * a Praebiotik® vyvinutého podľa vzoru materského mlieka. Obsahuje navyše esenciálne omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pre zdravý vývoj mozgu a nervovej sústavy dieťaťa a vitamíny A, C, D pre podporu imunitného systému.

Až vaše bábätko trochu vyrastie, prečítajte si, ako mu dopriať tú najlepšiu výživu medzi 1. a 5. ukončeným mesiacom veku.
 

Prečítajtě si, ako probiotiká a prebiotika pomôžu vášmu bábätku.

Prečítajte si tiež o špeciálnej dojčenskej výžive radu HA Combiotik® pre prevenciu vzniku alergie a HiPP Anti_Reflux proti grckaniu.

Tipy ako správně dojčiť!

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB