S dojčením väčšina mamičiek najviac bojuje hlavne v začiatkoch. Chvíľku trvá, než sa stanete majsterkou v dojčení, nájdete ideálne polohy na kŕmenie a spoznáte biorytmus svojho drobčeka. Drobné začiatočné rozpaky na oboch stranách sú teda normálne.
Zbližovanie s bábätkom pri dojčení vám však môžu narúšať nepríjemné problémy, ktoré je potrebné riešiť. A tu je pár rád, ako sa s nimi vysporiadať.
Opakovanie je matka múdrosti. A dojčenie tiež. To znamená, že čím častejšie budete bábätko dojčiť, tým viac sa stimulujú prsné žľazy a malo by sa zvýšiť aj množstvo mlieka. Pokiaľ máte málo mlieka, skúste dojčiť aj 10 až 12krát za deň a 1 až 2krát za noc. Počas jedného dojčenia dávajte dieťatku piť z oboch prsníkov a niekoľkokrát ich vzájomne vystriedajte.
Pre vyššie množstvo mlieka, skúste tiež medzi dojčením mlieko odsať. Myslite aj na to, že za úbytkom mlieka môže byť dlhodobá únava alebo nevyvážený jedálniček. Správna strava pri dojčení nie je taká veda a urobí dobre vám i bábätku.
Odstreknuté mlieko vydrží v chladničke zhruba 24 hodín. Nalejte ho do sterilizovanej plastovej nebo sklenenej fľaše, ktorú možno tesne uzatvoriť, a tú potom dajte do zadnej časti chladničky, kde by sa teplota mala pohybovať ideálne medzi +4 až +6 °C. Teplotu radšej overte teplomerom. Do dvierok chladničky mlieko nedávajte, voľte radšej zadnú časť chladničky, kde je teplota stálejšia. Pred podaním ohrejte na telesnú teplotu – cca 37°C.
Pokiaľ ani pri vašich najlepších snahách nemáte dosť mlieka, môže vaše materské mlieko “suplovať” mliečna dojčenská výživa z rady HiPP BIO Combiotik®. Tá je navrhnutá tak, aby sa čo najviac podobala materskému mlieku a dokázala ho v prípade potreby nahradiť.
V každom prípade dojčenie nevzdávajte a fľašu považujte ako poslednú možnosť. Kŕmenie z fľaše totiž dieťatko mätie, vyžaduje od neho spôsob sania, ktorý potom pri opätovnom návratu ku dojčeniu na vydolovanie mlieka z maminho prsníka nestačí. Ak je vo vašom prípade nutné použiť náhradnú dojčenskú výživu, poradí vám váš pediater.
Ako u všetkého, aj pri dojčení platí zlatá stredná cesta. Pokiaľ mlieko neprúdi dostatočne, dieťatko to nastraší a rozplače. Nenechajte sa tým znervózniť, stres tok mlieka ešte viac spomalí. Naopak si pred dojčením doprajte teplý obklad alebo sprchu, skúste ľahkú masáž prsníkov alebo osvedčenú fintu laktačných terapeutiek – vytrasenie prsníkov predklone. Skrátka, buďte trpezlivá a v pohode.
Pokiaľ mlieko tečie príliš rýchlo, uvelebte sa v mierne zaklonenej pozícii a držte dieťa pri kŕmení vo vyvýšenej alebo vzpriamenej polohe. Tak sa nebude zahýbať. Príliš silný prúd mlieka tiež skrotíte tak, že časť mlieka pred dojčením odsajete. Keď už viete, na čo si dať pozor pri odstriekávaní mlieka, môžete ho neskôr použiť ako šikovnú zálohu napríklad na prechádzku.
Vracanie je časté a väčšinou len stačí zmeniť polohu pri dojčení, dbať na odgrgnutie alebo kŕmiť po menších dávkach. Pokiaľ sa vášmu bábätku mlieko vracia do pusy po každom kŕmení, môžete svojho pediatra požiadať o špeciálnu dojčenskú výživu HiPP BIO Anti-Reflux. Obsahuje svätojánsky chlieb - karubín, ktorý mlieko prirodzene zahustí, takže výživa zostane v brušku.
Masáž prsníkov jemnými krúživými pohybmi a teplá sprcha alebo obklad pred dojčením sú univerzálnym riešením väčšiny problémov. Pomáhajú uvoľniť napätie, zdurenie a mierniť bolesti prsníkov, ktoré môže mať na svedomí upchatý mliekovod alebo zápal prsníka pri dojčení. Pretrvávajúce ťažkosti nepodceňujte a navštívte svojho lekára. V prípade zápalu alebo napríklad kvasinkovej infekcie je liečba namieste.
Prejdite si náš 4dielný seriál o dojčenie a získajte viac tipov, s ktorými bude dojčenia len samá radosť.
Členstvom v Baby Clube získate formou newslettrov informácie týkajúce sa starostlivosti o deti, upozornenia na testovanie a súťaže, či akcie na produkty HiPP.
Začnite zadaním e-mailu alebo pokračujte cez Facebook.