Materské mlieko je pre naše bábätko stále tým najdôležitejším zdrojom živín a prospešných látok. So zavádzaním príkrmov môžeme pomaly začať, až keď je bábätko na svete aspoň 4 mesiace. V tomto období vaše dieťatko rastie čím ďalej rýchlejšie a začínajú sa rozvíjať jeho zmysly. Prečítajte si, ako mu medzi 1. a 5. ukončeným mesiacom veku dopriať to najlepšie.
Jedálničku vášho dieťatka stále kraľuje materské mlieko a pomaly si nachádzate spoločný rytmus na dojčenie. Aj tak sa môže stať, že ešte okolo 9-10 týždňov veku dieťaťa k nemu budete v noci kvôli kŕmeniu vstávať. Preto je na čase začať pracovať na spoločnom uspávacom rituály, ktorý vám obom nakoniec dovolí prespať celú noc. Začnite kúpaním pred spaním, potom bábätko nakŕmte a uspite čítaním rozprávky alebo spevom spievanky. Nakoniec trochu tulenia a mamičkina pusa na dobrú noc.
Čo sa pomaly mení oproti novorodenému bábätku, ktorému k spokojnosti stačí materské mlieko, je tráviaci systém vášho dieťatka. Od ukončeného 4. mesiaca veku môžete začať skúšať zavádzanie prvých príkrmov zo zeleniny. Zavádzanie pevnej stravy nahrávajú navyše mliečne zúbky, ktoré sa už môžu začať prerezávať medzi 4. až 7. mesiacom.
Zeleninové príkrmy HiPP obsahujú vysoko kvalitný BIO repkový olej, ktorý dodáva vášmu dieťatku prírodné omega-3 mastné kyseliny dôležité pre vývoj mozgu a nervových buniek. Naopak neobsahujú žiadne zahusťovadlá, umelé farbivá a soľ, ako to udeľuje zákon a odporúčajú pediatri. Vyskúšajte, ktorá zelenina vášmu bábätku najviac chutí. My osobne odporúčame vyskúšať zeleninový BIO príkrm Prvá mrkva, ktorý zahušťuje stolicu dojčiat. Ak zeleninka drobcovi na začiatku nejde, vyskúšajte rôzne druhy zeleniny, ako je tekvica, sladké zemiaky alebo cuketa. Uvidíte, že sa postupne trafíte do chuti.
Každé dieťa sa vyvíja svojim vlastným tempom, takže je úplne bežné, že sa k príkrmom dostanete až vo veku okolo 6 mesiacov. To, či dieťatko je, alebo nie je pripravené na príkrmy, môže naznačiť niekoľko indícií:
K príkrmom sa viaže i odporúčanie vyhnúť sa v tomto veku niektorým potravinám, ktoré by mohli prispieť k rozvoji alergií v budúcnosti. Ide o kôrovce, oriešky a rôzne semená, mäkké a nepasterizované syry, pečeň, kravské mlieko ako samostatný nápoj, med – ten by deti nemali jesť do svojich 1. narodenín - a lepok, ktorý by mal byť do jedálnička zaradený po 5. mesiaci, najneskôr však pred ukončeným 7. mesiacom. HiPP príkrmy pre najmenších ponúkajú na začiatok i bezlepkové varianty.
Reflux u dojčiat môže byť prekážkou zavádzaní príkrmov, a preto ak vaše bábätko na grckanie trpí, nechajte prvé príkrmy radšej na neskôr a poraďte sa so svojím lekárom o možnostiach špeciálnej dojčenskej výživy. Tá môže pomôcť aj pri kolikách a zápche u dojčiat. HiPP pre deti od ukončeného 4. mesiaca vyvinul tiež Mliečne kaše PRAEBIOTIK® s vápnikom, vitamínom A, C a D na podporu imunity, zinkom, jódom a omega-3 mastnými kyselinami. Pre spokojené bruško prináša HiPP taktiež detskú kašu na dobrú noc, a to i hotovú v praktickom poháriku.
A čo nápoje pre najmenších? Pri jedle alebo horúcich dňoch môžete dieťatku tiež ponúknuť detské BIO čaje a nápoje HiPP z tých najkvalitnejších surovín.
Členstvom v Baby Clube získate formou newslettrov informácie týkajúce sa starostlivosti o deti, upozornenia na testovanie a súťaže, či akcie na produkty HiPP.
Začnite zadaním e-mailu alebo pokračujte cez Facebook.