Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Vývoj dieťaťa Šestonedelie 2. diel: Výživa kojenca od 1. do 5. ukončeného mesiaca veku

2. diel: Výživa kojenca od 1. do 5. ukončeného mesiaca veku

Výživa kojence od 1. do 5. uk. měsíce věku

Materské mlieko je pre naše bábätko stále tým najdôležitejším zdrojom živín a prospešných látok. So zavádzaním príkrmov môžeme pomaly začať, až keď je bábätko na svete aspoň 4 mesiace.  V tomto období vaše dieťatko rastie čím ďalej rýchlejšie a začínajú sa rozvíjať jeho zmysly. Prečítajte si, ako mu medzi 1. a 5. ukončeným mesiacom veku dopriať to najlepšie.

 

Ideálny jedálniček dojčaťa? Určite materské mlieko

Jedálničku vášho dieťatka stále kraľuje materské mlieko a pomaly si nachádzate spoločný rytmus na dojčenie. Aj tak sa môže stať, že ešte okolo 9-10 týždňov veku dieťaťa k nemu budete v noci kvôli kŕmeniu vstávať. Preto je na čase začať pracovať na spoločnom uspávacom rituály, ktorý vám obom nakoniec dovolí prespať celú noc. Začnite kúpaním pred spaním, potom bábätko nakŕmte a uspite čítaním rozprávky alebo spevom spievanky. Nakoniec trochu tulenia a mamičkina pusa na dobrú noc.

Pripravujeme sa na prvé príkrmy od ukončeného 4. mesiaca

Čo sa pomaly mení oproti novorodenému bábätku, ktorému k spokojnosti stačí materské mlieko, je tráviaci systém vášho dieťatka. Od ukončeného 4. mesiaca veku môžete začať skúšať zavádzanie prvých príkrmov zo zeleniny. Zavádzanie pevnej stravy nahrávajú navyše mliečne zúbky, ktoré sa už môžu začať prerezávať medzi 4. až 7. mesiacom.

Zeleninové príkrmy HiPP obsahujú vysoko kvalitný BIO repkový olej, ktorý dodáva vášmu dieťatku prírodné omega-3 mastné kyseliny dôležité pre vývoj mozgu a nervových buniek. Naopak neobsahujú žiadne zahusťovadlá, umelé farbivá a soľ, ako to udeľuje zákon a odporúčajú pediatri. Vyskúšajte, ktorá zelenina vášmu bábätku najviac chutí. My osobne odporúčame vyskúšať zeleninový BIO príkrm Prvá mrkva, ktorý zahušťuje stolicu dojčiat. Ak zeleninka drobcovi na začiatku nejde, vyskúšajte rôzne druhy zeleniny, ako je tekvica, sladké zemiaky alebo cuketa. Uvidíte, že sa postupne trafíte do chuti.

Každé dieťa sa vyvíja svojim vlastným tempom, takže je úplne bežné, že sa k príkrmom dostanete až vo veku okolo 6 mesiacov. To, či dieťatko je, alebo nie je pripravené na príkrmy, môže naznačiť niekoľko indícií:

  • Dieťa dokáže sedieť a drží hlavičku vzpriamene.
  • Dokáže koordinovať oči, pusinku aj ručičky tak, že si vie jedlo samo vziať a strčiť si ho do pusy bez cudzej pomoci.
  • Dokáže pevnú stravu prehltnúť. Keď dieťatko nie je pripravené, vytlačuje papanie späť jazýčkom, až ho skončí viac na jeho tváričke než v puse.

 

HiPP plan výživy

Alergia, reflux a zápcha u dojčiat

K príkrmom sa viaže i odporúčanie vyhnúť sa v tomto veku niektorým potravinám, ktoré by mohli prispieť k rozvoji alergií v budúcnosti.  Ide o kôrovce, oriešky a rôzne semená, mäkké a nepasterizované syry, pečeň, kravské mlieko ako samostatný nápoj, med – ten by deti nemali jesť do svojich 1. narodenín - a lepok, ktorý by mal byť do jedálnička zaradený po 5. mesiaci, najneskôr však pred ukončeným 7. mesiacom. HiPP príkrmy pre najmenších ponúkajú na začiatok i bezlepkové varianty.

Reflux u dojčiat môže byť prekážkou zavádzaní príkrmov, a preto ak vaše bábätko na grckanie trpí, nechajte prvé príkrmy radšej na neskôr a poraďte sa so svojím lekárom o možnostiach špeciálnej dojčenskej výživy. Tá môže pomôcť aj pri kolikách a zápche u dojčiat. HiPP pre deti od ukončeného 4. mesiaca vyvinul tiež  Mliečne kaše PRAEBIOTIK®  s vápnikom, vitamínom A, C a D na podporu imunity, zinkom, jódom a omega-3 mastnými kyselinami. Pre spokojené bruško  prináša HiPP taktiež  detskú kašu na dobrú noc, a to i hotovú v praktickom poháriku.

 

V budúcom diele si povieme, čo bude chutiť 5 mesačnému bábätku.

A čo nápoje pre najmenších? Pri jedle alebo horúcich dňoch môžete dieťatku tiež ponúknuť detské BIO čaje a nápoje HiPP z tých najkvalitnejších surovín.

Prečítajte si, ako sa stravovať pri dojčení, aby ste bábätku odovzdala všetky potrebné živiny.

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB