Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Kozmetika pre deti Slniečko Ochrana detskej pokožky pred slnkom? Iba krémy nestačia

Ochrana detskej pokožky pred slnkom? Iba krémy nestačia

Ochrana dětí před sluníčkem

Viete, že pokožka bábätka je 5x tenšia než u väčšiny dospelých? Aj napriek tomu, že slnečný svit je pre zdravie človeka nevyhnutne dôležitý, v prípade malých detí je opatrnosť na mieste. Stačí len chvíľka, aby slnko na citlivej detskej pokožke napáchalo peknú neplechu. Ako sa teda nepríjemným následkom slnečného žiarenia vyvarovať?

 

Deti versus dospelý: rozhoduje melaníněti versus dospělí: rozhoduje melanin

Pokiaľ medzi kamarátkami máte takzvanou bleduľu, práve ste získali približnú predstavu o citlivosti detskej pokožky. Koža bábätka totiž podobne ako u dospelých s veľmi svetlou pleťou produkuje malé množstvo tmavého pigmentu nazývaného melanín, takže sa rýchlo spália. Pokožka novorodencov, dojčiat i batoliat sa navyše vyznačuje nízkou prirodzenou obrannou bariérou, a potrebuje preto špeciálnu ochranu. Aká je tá najlepšia?

 

Opaľovací krém pre deti: najdôležitejšia je kvalita

Nie nadarmo sa hovorí, že slnko spôsobuje dobrú náladu. Pokiaľ si však chcete slnečné dni užiť, vyplatí sa nepodceniť domácu prípravu. Pred odchodom preto poctivo namažte všetky nechránené miesta vrátane uší, kotníkov a okolie očí špeciálnym mliekom či krémom s vysokým ochranným faktorom SPF (minimálne 30) a filtrami proti UVA a UVB žiareniu. Kvalitné prípravky sú navyše vodeodolné, rýchlo sa vstrebávajú a nevadia ani deťom so sklonom k ekzémom. 

Výbava pre bábätko: krémy, zvršky, slnečník

Natreli ste drobca od hlavy až po päty? Niekedy to bohužiaľ nestačí. Pravdepodobnosť, že sa vám dieťatko nespáli, môžete síce zvýšiť zakúpením oblečenia s ochranou proti UV žiareniu, 100% istotu však nebudete mať nikdy. Počas horúcich letných dní sa preto majte na pozore a medzi 11. a 15. hodinou sa radšej schovajte do tieňa. Bábätká do prvého roku potom priamemu slnečnému žiareniu radšej vôbec nevystavujte.

 

Nebezpečné následky: úpal a potničky u dojčiatebezpečné následky: úpal, úžeh a potničky u kojenců

Pretože k letu okrem slnka patrí tiež voda, ktorá môže citlivú pokožku vysušovať, v ďalšom článku si povieme, jak sa starať o detskú pleť, aby netrpela v žiadnom ročnom období.

Potničky sú drobné pľuzgieriky, ktoré vznikajú pri prehriatí dieťaťa. Okrem úpalu tak predstavujú  ďalší dôvod naviac, prečo si na slnečné lúče dávať dobrý pozor. Majte tiež na pamäti, že opakované spálenie nie je pre bábätko iba bolestivé, ale zároveň zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. 

Bojujete vo horúčavách s zapareninami? Prečítajte si, ako na ne.

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB