Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Vývoj dieťaťa Šestonedelie 2. diel: Ako správne dojčiť: Tipy pre expertky

2. diel: Ako správne dojčiť: Tipy pre expertky

Polohy a techniky kojení

Bábätko je na svete a spoločnú “dojčiacu” premiéru už máte úspešne za sebou? Určite tak už poznáte základné pravidlá dojčenia novorodenca naspamäť a nastal čas na tipy pre expertky. Tentokrát sa pozrieme na to, aké techniky a polohy sú pri dojčení najlepšie.

Než si však začnete lámať hlavu tým, aká technika a poloha je optimálna pre vaše dieťatko, nezabudnite na sebe -  dojčením trávite niekoľko hodín denne, takže na prvom mieste by malo byť vaše pohodlie. Vždy si preto nájdite miesto, kde si môžete pohodlne sadnúť či ľahnúť a nakŕmiť svojho drobčeka v pokoji.

Polohy pri dojčení: posediačky, alebo poležiačky?

V základnej polohe posediačky nazvanej “madona” sedíte pohodlne opretá a dojčaťu na svojom predlaktí s hlavičkou vo svojej lakťovej jamke podopierate chrbát. Ak máte väčšie prsia, ploché bradavky alebo ste po cisárskom reze, lepšie vám bude vyhovovať bočná “futbalová” poloha, pri ktorej bábätko leží na podložke na úrovni prsníkov s nožičkami pod vaším podpazuším.

Kojení vseděFotbalová poloha kojení

 

 V prípade mamičiek, ktoré sú menšie alebo majú problémy s prisatím, môžte skúsiť tiež polohu “tanečníka”, kedy dojča v mierne naklonenej polohe s bruškom k vám spodnou rukou objíma váš hrudník. Pre nedonosené bábätká ale tie s malou bradou je potom najvhodnejšia vzpriamená poloha, kde najdôležitejšiu úlohu hrá dobrá opora vášho chrbta. 

Kojení v poloze tanečníkaVzpřímená poloha při kojení

 

V základnej polohe poležiačky ležíte vy aj dieťatko na boku. Ak ste však po cisárskom reze, môže sa vám lepšie dojčiť na chrbte s bábätkom položeným na brušku. V oboch prípadoch je dobré si hlavu podložiť tehotenským vankúšom na dojčenie pre väčšie pohodlie, ktoré zároveň podporuje psychickú pohodu vás i bábätka čo je obzvlášť dôležité pri problémoch s dojčením

Kojení vležeKojení vleže s maminkou na boku

Správna technika dojčenia: ako ju spoznáte?

Ak ste pre seba a dieťatko našla ideálnu polohu, máte skoro vyhrané. Druhú polovicu úspechu tvorí správna technika dojčenia, ktorá zaručí dobré prisatie. Aby ste vzbudila tzv. hľadací reflex, ľahko sa bradavkou dotknite spodnej pery alebo tváričky dieťaťa. Akonáhle otvorí ústa, vložte bábätku bradavku do úst a nechajte ho prisať sa.

Ak máte pocit, že sa prisatie nepodarilo, vsuňte bábätku malíček do kútiku úst pre zníženie podtlaku a skúste to jednoducho znovu. Pri správnom priložení by pery mali obopínať bradavku a väčšiu časť dvorca, zatiaľ čo nos, ústa a brada sa dotýkajú prsníka. Úspešné prisatie spoznáte tiež tak, že bábätko saje pravidelne bez zbytočného nasávania vzduchu.

Problémy pri dojčení? Pomôže náhradná dojčenská výživa

Materské mlieko nie je len najlepšia a najlacnejšia forma výživy, ale aj najspoľahlivejší prostriedok pre správny vývoj bábätka a jeho imunitného systému. Výhody dojčenia by ste preto mali využívať, pokiaľ sa to dá. Ak z akýchkoľvek dôvodov dojčiť nemôžete alebo nechcete, je možné po konzultácii s lekárom materské mlieko nahradiť mliečnou dojčenskou výživou.

Prečítajte si viac o materskom mlieku a výhodách, ktoré dojčenie prináša.
Mliečna dojčenská výživa HiPP BIO Combiotik® obsahuje všetko, čo bábätko pre svoj vývoj potrebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultúry mliečneho kvasenia, esenciálne omega-3 mastné kyseliny pre rozvoj mozgu a nervových buniek, vitamíny A, C, D pre podporu imunitného systému aj laktózu - ľahko stráviteľný mliečny cukor, ktorý sa nachádza v materskom mlieku.
Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB