Láka vás výlet do zahraničia, alebo plánujete dlhšiu cestu po českých horách a hájoch? Ak je vaše tehotenstvo bezproblémové, nie je dôvod sa v cestovaní obmedzovať. Na cestovanie je najvhodnejšie obdobie medzi 4. a 7. mesiacom, kedy je tehotenstvo najstabilnejšie. Cestu by mal však tak či tak najskôr schváliť váš lekár
Neodporúča sa cestovať v prípade rizikového alebo početného tehotenstva (ak čakáte dvojčatá), keď máte tehotenskú cukrovku, vysoký krvný tlak, problémy s placentou, špiníte alebo trpíte akýmikoľvek tehotenskými obtiažami. Pokúšať náhodu by ste nemali, ani ak ste v minulosti predčasne porodili nebo potratili.
Počas cestovania dbajte na pohodlie a bezpečie. Nevydávajte sa na miesta, kde hrozia infekcie alebo exotické choroby, na miesta s vysokou nadmorskou výškou, extrémnymi teplotami alebo zlými hygienickými podmienkami. Vyhnite sa radšej kohútikovej vode a jedlám z pouličných stánkov. Sauny, bazény, potápanie a namáhavé aktivity si nechajte až na dobu po pôrode a šestonedelia.
Lietanie nie je v tehotenstve zakázané, príliš sa ale neodporúča ženám v 3. trimestri, teda od 28. týždňa tehotenstva. Je dokonca možné, že v takom prípade po vás aerolinka bude chcieť lekárske potvrdenie, že môžete letieť. Je dobré si podmienky pre tehotné pasažierky naštudovať ešte pred kúpou leteniek. Podobné podmienky mávajú aj lodné spoločnosti, tiež sa opäť vyplatí sa najskôr dopravcu na podmienky spýtať.
Auto je na cestovanie počas tehotenstva najlepšie. Kedykoľvek si urobíte prestávku, odpočiniete si, osviežite sa a ponaťahujete sa. Nebojte sa rečí o riziku spojenom s pásmi a airbagmi pre tehotné ženy. Štatistiky dokazujú, že vy i vaše bábätko ste s nimi chránené omnoho viac než bez nich. Preto sa vždy pripútajte, a to tak, že spodný popruh pásu vedie pod bruškom cez panvu (nikdy nie cez bruško) a vrchný popruh nad bruškom medzi prsiami. Zraneniam airbagom je možné ale predísť, keď posuniete sedadlo ďalej od palubnej dosky alebo volantu a volant nastavíte, aby nemieril priamo na brucho.
Ak si môžte vybrať, dajte prednosť vlaku pred autobusom. Cesta je pohodlnejšia, vlak sa menej kýve, môžte sa vyzuť, prejsť sa alebo sa občerstviť v jedálnom voze. Nie všetky autobusy navyše majú toaletu a povinné zastávky sa robia zhruba po 2 hodinách. Aj tak veľa pite a dostatočne jedzte.
Od 7. mesiaca tehotenstva sa neodporúča kúpanie v rybníkoch, termálnych kúpeľoch ani bazénoch. vplyvom hormónov sú vaše dámska partie náchylnejšie k infekciám. V tomto ohľade je najlepšou voľbou pre kúpanie slaná morská voda. Nájdite si ale kľudné miesto bez veľkých vĺn a držte sa pre istotu u brehu. Po kúpaní sa ideálne hneď osprchujte čistou vodou a pokožku ošetrite napr. sprchovým krémom HiPP BabySanft s BIO mandľovým olejom.
Rovnako to nepreháňajte so slniečkom – v tehotenstve by ste sa nemali opaľovať dlhšie než 20 minút denne. Krémujte sa opaľovacím krémom a zakúpte si peknú šatku alebo klobúk ako ochranu pred úpalom.
Dopredu si zistite dostupnosť a kvalitu lekárskej starostlivosti na mieste, kam cestujete. Nezabudnite si so sebou vziať tehotenský preukaz a kartičku poistenca. S ňou vám vo všetkých členských krajinách EU poskytnú základnú zdravotnú starostlivosť v tehotenstve, pričom pre vás platia rovnaké podmienky ako pre miestnych. Ak teda za ošetrenie platia oni, budete aj vy.
Môžete si dohodnúť komplexné cestovné poistenie, ktoré zahrňuje starostlivosť o vás a dieťatko, musíte ale starostlivo vyberať a pýtať sa. Rôzne poisťovne poskytujú rôzny rozsah poistenia pre tehotné ženy a nie je ani výnimkou, že vás zhruba od 7. mesiaca tehotenstva nebudú chcieť poistiť vôbec.
Členstvom v Baby Clube získate formou newslettrov informácie týkajúce sa starostlivosti o deti, upozornenia na testovanie a súťaže, či akcie na produkty HiPP.
Začnite zadaním e-mailu alebo pokračujte cez Facebook.