Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Vývoj dieťaťa Šestonedelie Materské mlieko ako základ detskej výživy

Materské mlieko ako základ detskej výživy

Proč je mateřské mléko to nejlepší?Materské mlieko je zázrak prírody. Obsahuje všetky živiny, ktoré malý človiečik potrebuje k zdravému vývoju. Navyše je plné antioxidantov a protilátok, ktoré dieťatko chráni pred chorobami, a predstavuje bezpečnú spojku medzi bábätkom a alergiami z tuhej stravy, na ktoré si neskôr v správny čas potrebuje zvyknúť.   

Materské mlieko je základ zdravia

Kvalitu materského mlieka môžete ovplyvniť tým, čo jete. Čím bohatšia je vaša strava pri dojčení na ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny a kvalitné tuky (napr. z rýb), tým výživnejšie je vaše mlieko. V dobe dojčenia neuškodí užívať doplnky stravy pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré obsahujú vitamín D na podporu vstrebávania vápnika, fluorid pre zdravé zúbky dieťaťa a omega mastné kyseliny, nevyhnutné pre vývoj mozgu a nervov. Prospejú vám a cez vaše mlieko aj bábätku.   

Materské mlieko a imunitný systém

Imunitný systém človeka sídli hlavne v črevách a začína sa tvoriť práve počas doby dojčenia. Materské mlieko obsahuje kultúry mliečneho kvasenia (probiotiká), ktoré sa zabývajú v črevách dieťatka a vytvárajú ochranný štít proti škodlivým látkam. Tieto “dobré” baktérie sa kŕmia prebiotickou vlákninou, ktorú obsahuje materské mlieko.

Materské mlieko a jeho podoby

V prvých 3–5 dňoch po pôrode, niekedy už počas tehotenstva, sa v prsiach vytvorí mledzivo (kolostrum). To je veľmi husté a nažltlé vďaka vysokému obsahu bielkovín a protilátok a slúži ako prírodná preventívna vakcína proti bacilom. Ďalšie 2 až 3 týždne pije bábätko tzv. mlieko prechodné, ktoré je stále nažltlé, ale už nie tak výživné ako mledzivo. Zrelé dvojzložkové mlieko sa začína tvoriť medzi 14. a 21. dňom. Dvojzložkové sa mu hovorí preto, že sa rozlišuje vodnatejšie modrasté predné mlieko, ktoré obsahuje hlavne vodu a cukor a slúži ako zdroj tekutín, a zadné hustejšie biele mlieko bohaté na bielkoviny a tuky slúžiace hlavne ako výživa.    

Skladovanie materského mlieka

Ak máte mlieka viac, než práve potrebujete, môžete materského mlieko odstriekať do sterilizovanej sklenenej alebo plastovej fľaše a schovať ho do zadnej časti chladničky na neskôr. Tam by pri teplote +4 až +6 °C malo vydržať asi 2 dni. Do dvierok chladničky ale mlieko nedávajte, teplota tam nie je optimálna.

Problémy s dojčením

Pre bábätko je najlepšie, keď ho dojčíte tak dlho, ako potrebuje. Keď to nie je možné, prichádza na radu náhradná mliečna výživa. Mliečna výživa rady HiPP Combiotik® čo najvernejšie kopíruje materské mlieko. Je v BIO kvalite, obsahuje omega mastné kyseliny, probiotické kultúry mliečneho kvasenia a galaktooligosacharidy. 

 

Pozrite sa, akú cestu prejde mlieko z BIO fariem HiPP, až sa dostane do mliečnej výživy.

Základom mliečnej dojčenskej výživy HiPP HA Combiotik® sú mliečne bielkoviny z vlastného BIO kravského mlieka, ktoré sú štiepené na tak malé časti, že ich telo nevníma ako cudzie, a nedochádza tak k alergickým reakciám na laktózu.

 

 Trápia vaše bábätko prdíky a grckanie? Prečítajte si o špeciálnej detskej výžive.

Zaujíma vás, akú výživu zabezpečiť dieťatku od narodenia až do 3 rokov? Všetko nájdete v našom seriáli o detskej výžive od dojčaťa po batoľa.

 

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB