Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Vývoj dieťaťa Šestonedelie 3. diel: Ako správne dojčit: Najčastejšie chyby pri dojčení

3. diel: Ako správne dojčit: Najčastejšie chyby pri dojčení

Nejčastější chyby při kojení

Bábätko rastie ako z vody, ale spoločné kŕmenie sa vám stále nedarí? Problémy s dojčením nie sú u novopečených mamičiek nič neobvyklého. Príčinou môže byť nedostatok skúseností aj zdravotné ťažkosti. Ak dojčíte už nejaký ten piatok, ale stále to nie je úplne ono, v tomto článku sa možno dozviete prečo je tomu tak.

Najväčšia chyba? Nesprávna technika dojčenia 

Trápi vás upchatý mliekovod, slabý či silný vypudzovací reflex, zápal prsníka alebo “jen” prasklinky na bradavke - tzv. ragády? Hoci ťažkostí spojených s kŕmením bábätka je veľké množstvo, mnohým možno predísť správnou technikou dojčenia. Základom úspechu je novorodenca k prsníku správne priložiť. 

Máte nedostatok mlieka? Prečítajte si, ako prekonať laktačnú krízu a najčastejšie problémy s dojčením.

Najčastejšou chybou pri dojčení je totiž nesprávna poloha: ak budete bábätko držať za hlavičku namiesto pod krkom, nebude ju môcť zakloniť, správne sa prisať a bolestivé prasklinky budú čoskoro na svete. Ragády potom môžu spôsobiť infekciu a ďalšie nepríjemnosti, ktoré dojčenie znemožní. 

Problémy s dojčením? Hlavne neprestávať 

Či už bojujete s bolestivým napúchnutím prsníkov, nedostatkom či retenciou mlieka, mastitídou alebo iným problémom, snažte sa vytrvať. Obmedzovanie dojčenia, predčasné dokrmovanie z fľaše či používanie dojčeneckých klobúčikov totiž môže ešte viac zhoršiť vaše ťažkosti a viesť k nežiadúcemu odstaveniu.

Ako prevencia aj pri akútnych problémoch sa naopak vyplatí dojčiť často z oboch prsníkov, poprípade ich vyprázdniť odsávaním či odstrekom mlieka. Pomôcť môžu tiež obklady, masáže či vypitie horúceho čaju pre dojčiace matky s anízom, feniklom & kmínom tesne pred dojčením.

Dojčenie nie je možné? Náhradná dojčenská výživa 

Materské mlieko je najlepšia a najlacnejšia forma výživy, a tak by ste výhody dojčenia mali využívať, ak je to možné. Pokiaľ však zo zdravotných dôvodov nemôžete dojčiť alebo nechcete, je možné po konzultácií s lekárom materské mlieko nahradiť mliečnou dojčenskou výživou. 

Mliečna dojčenská výživa HiPP BIO Combiotik® obsahuje všetko, čo bábätko pre svoj vývoj potrebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultúry mliečneho kvasenia, esenciálne omega-3 mastné kyseliny pre rozvoj mozgu a nervových buniek, vitamíny A, C, D na podporu imunitného systému a laktózu - ľahko stráviteľný mliečny cukor, ktorý sa nachádza v materskom mlieku. 

V budúcom diele sa dozviete, ako ukončiť dojčenie a ako postupovať pri tzv. odstavení, keď už dojčiť nechcete, alebo nemôžete.  

 

Neprehliadnite 4. diel seriálu o dojčení, ktorý vám napovie, ako na odstavenie.

 

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB