Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Detská výživa Dr. Mama radí Mäsovo zeleninové a ovocné príkrmy: Kedy zaviesť do jedálnička dojčaťa lepok?

Mäsovo zeleninové a ovocné príkrmy: Kedy zaviesť do jedálnička dojčaťa lepok?

MK life bloguje pro HiPPPo vyskúšaní niekoľkých druhov zeleniny v rámci 1. zoznamovania s príkrmami  začneme pridávať do jedálnička detí aj mäso krátko žijúcich zvierat (kura, králik, morka). Mäso je dôležitým zdrojom železa, bielkovín a mastných kyselín. Raz týždenne túto dávku mäsa (20 g = 1 lyžica) vymeníme za dôkladne prevarený vaječný žĺtok. Vaječný bielok dieťaťu do 1 roku nepodávame vôbec.

Pozrite sa na BIO mäso z preverených surovín od HiPP.

Postupne sa bude zvyšovať dávka príkrmu na úkor mlieka, až sa dostaneme (po 3 týždňoch) na 150-200 g zjedeného príkrmu bez nutnosti dojčenia. Dojča má pred sebou dlhú cestu. Bude sa postupne zoznamovať s potenciálnymi alergénmi, bude musieť zvládnuť prechod na pevnejšiu stravu s nácvikom hryzenia a vy mu buďte tým, kto mu bude nápomocný. Nebuďte nervózni, pokiaľ bábätko odmieta príkrmy a preferuje materské mlieko. Akonáhle by dieťaťu mlieko nestačilo, rado sa naučí novým chutiam.

Ovocné dopoludnie

Keď zvládne bábätko mäsovo zeleninový príkrm, môžete zaradiť v rámci dopoludňajšej desiatej ovocné pyré. Začíname uvereným jablkom či hruškou a rovnakým spôsobom ako pri zelenine skúšame nové druhy s následným dojčením. Po ich spoznaní môžeme rôzne druhy ovocia kombinovať. Ovocie nijako neosladzujeme. Obsahuje už ovocný cukor (fruktózu) a pridávaním cukru repného by sme organizmus dieťaťa zbytočne zaťažili. Zvyšuje sa tým aj kazovosť mliečneho chrupu a na sladkú chuť si dieťa veľmi rýchlo zvykne, čo sa vypomstí v nasledujúcich ochutnávkach.

 

Vždy voľte ovocie, ktoré sa v našich končinách pestuje. Exotické ovocie, ale aj napríklad morské ryby, sú častým potravinovým alergénom.

 

Pokiaľ nemáte na varenie pre bábätko čas alebo ste úzkostnejší a bojíte sa, že jedlo nebude pre bábätko vhodne zostavené, nehanbite sa siahnuť po príkrmoch v sklíčku. Vyberajte však v obchodoch len také, ktoré sú určené pre vek vášho dieťaťa. Túto informáciu sa vždy dočítate na obale príkrmu. Zo sortimentu vyberajte najprv jednodruhovú zeleninu. Pokiaľ začínate s príkrmom v 6. mesiaci, aj tak voľte príkrmy pre najmenších (4m), pretože práve tie sú na začiatok najvhodnejšie ako zložením, tak aj konzistenciou.

 

Čo je to lepok alebo glutén?

Jedná sa o potenciálny alergén. Lepok a glutén sú synonymá, ktoré označujú skupinu zložitých a nestráviteľných glykoproteínov, ktoré sa vyskytujú vo väčšine trávovitých rastlín. Príkladom môže byť pšenica, jačmeň, raž, ovos a mnohé ďalšie obilniny. U časti populácie sa potom prejavuje neznášanlivosť lepku alebo glutén senzitívna enteropatia, ktorú poznáte pod pojmom celiakia a riešime ju diétou s absenciou lepku.

 Ako a kedy zavádzať dojčatám lepok?

Súčasné odporúčania na zavádzanie lepku do výživy dojčaťa vychádzajú z postoja Európskej spoločnosti pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu. Nie je vhodné podávať dojčaťu lepok skôr, ako ukončí 4. mesiac. Zároveň by prvé stretnutie s lepkom nemalo byť neskôr ako v 7. mesiaci života. Zavádzanie gluténu počas dojčenia znižuje riziko rozvoja celiakie alebo odďaľuje jej začiatok.

Zavádzanie lepku má byť postupné. Na začiatok malé množstvo lepku (< 7,5 g/deň), ktoré postupne navyšujeme. Ideálna doba na prvé ochutnanie je, u detí s primeraným psychomotorickým vývojom,  17. - 26. týždeň života. Do zeleninového príkrmu teda pridáme 2 čajové lyžičky pšeničnej múky (tj. 6 g lepku), alebo využijeme dopoludňajšie ovocné desiate a pridáme do nich 2 piškóty (tj. 6 g lepku).

 

Zavádzanie mäsovo zeleninových príkrmov, ovocia a lepku: Zhrnutie

Kedy: Pri dojčených deťoch po uk. 6. mesiaci/ Pri nedojčených deťoch medzi uk. 4.-6. mesiacom. Pri lepku medzi 4.-7. ukonč. mesiacom.

 

Čo: Príkrmy so zeleninou a mäsom krátko žijúcich zvierat (kura, králik, morka).  1x týždenne dávku mäsa nahradíme vaječným žĺtkom. Lepok pridáme do zeleninového príkrmu ako 2 čajové lyžičky pšeničnej múky, alebo ako 2 piškóty do dopoludňajšej ovocnej desiatej.

 

Príprava: Čisté ruky, umytá plytká plastová lyžička bez ostrých okrajov a ďalší riad, vidlička na roztlačenie príkrmu do formy kaše alebo pyré.

 

Dĺžka kŕmenia: 15-20 minút, po 3 týždňoch súčasného dokrmovania materským mliekom postupne podiel mlieka znižujeme, až nie je potrebné dokrmovať vôbec.

 

Tajný tip: Dajte prednosť surovinám, ktoré pochádzajú z našich zemepisných šírok. Exotické ovocie, ale aj morské ryby sú častým potravinovým alergénom.

Posielajte svoje dotazy pre MK life na hipp@hipp.cz.

 

 

MK Life bloguje pro HiPP

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB