Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Detská výživa Prvá lyžička Začíname s prikrmovaním: Moja prvá lyžička

Začíname s prikrmovaním: Moja prvá lyžička

MK life pre HiPPČi sa nám to páči alebo nie, bábätko sa nám mení pred očami každým dňom a veľmi rýchlo sa z malého novorodenca stáva dojča, ktoré sa zaujíma o svet viac a viac. Nové farby, nové hračky, noví ľudia, nové prostredia a medzi 4. a 6. mesiacom života prichádza veľká etapa – poznávanie nových chutí. Kedy začať, čo a ako pripraviť a na čo dávať pozor?

Kedy je vhodné začať s nemliečnymi príkrmami

Otázka, kedy začať s prvým nemliečnym príkrmom, nemá jednoznačnú odpoveď. Niektoré deti si prvý príkrm žiadajú skôr, iné by najradšej zostali na mlieku kľudne až do roka. Pri dojčených deťoch začíname zvyčajne po ukončenom 6. mesiaci. Bábätká na umelom mlieku začíname prikrmovať kedykoľvek medzi 4. a 6 mesiacom. A to aj v prípade, kedy bábätko nie je hladné, nestráda a o nemliečne jedlo nejaví veľký záujem. 

Kedy je bábätko pripravené, spoznáte práve podľa jeho záujmov. Začína jesť očami, sleduje každý pohyb vašej lyžice od taniera k ústam, kričí kedykoľvek máte jedlo vy? Potom sa blíži čas, kedy je vhodné dieťaťu ponúknuť jeho prvú ochutnávku. Prvú nemliečnu stravu by však dieťa nikdy nemalo dostať skôr ako po ukončenom 4. mesiaci. Zároveň je vhodné, aby prvá ochutnávka bola ešte v čase, kedy mamička dojčí.   

 

Práve z tohto dôvodu gastroenterologická spoločnosť určila (od r. 2008) čas pre zahájenie príkrmov medzi 17. a 26. týždňom, pretože v tejto dobe je veľké percento detí stále dojčené. Materské mlieko je protektívnym faktorom v ochrane proti alergénom obsiahnutých v strave. 

Ako a čím na prvú ochutnávku

Príprava jedla pre dojčatá má svoje zásady, ktoré je vhodné dodržiavať. Vždy dbajte na hygienu a pred prípravou umyte nie len svoje ruky, ale aj všetko náčinie. Jedlo, ktoré budeme pripravovať, by malo mať podobu pyré či hladkej kaše. Neodporúčam bábätkám príkrmy mixovať. Radšej siahnite po vidličke a pokrm dôkladne roztlačte. Z úplne hladkej mixovanej kaše sa deťom horšie prechádza na kúsky a krájané potraviny, čo bude dôležité pre prvý nácvik hryzenia. 

 

Na prvé kŕmenie odporúčam vyberať lyžičky na to určené. Detská lyžička je plytká, plastová a bez ostrých okrajov. Je potrebné si uvedomiť, že zvládnuť techniku posunu sústa a prehĺtania je pre dieťa spočiatku veľmi ťažké, pretože sa odlišuje od dojčenia. Deťom veľmi pomáha, ak lyžičku vložíte hlbšie do pusinky a položíte ju na zadnú časť jazyka. 

 

Bábätko bude najprv tlačiť jazyk proti podnebiu a jedlo zo špičky jazyka by potom vysúvalo von z pusinky. To u mnohých rodičov vyvoláva podozrenie, že bábätku jedlo nechutí. Dajte mu len čas a svoju trpezlivosť. Nie len chute, ale aj technika je pre nich nová a náročná. Prvé ochutnávky sú ideálne na 15-20 minút a dieťa by malo byť po kŕmení spokojné. Pokiaľ jedlo odmietne, nenúťte ho. Po prvých ochutnávkach potom bábätko priložíme k prsníku, prípadne dokŕmime umelým mliekom, na ktoré je bábätko zvyknuté tak, aby bolo dostatočne sýte.

Tekutiny počas prikrmovania

Akonáhle bábätko dostáva nemliečnu stravu, riaďte sa jeho potrebami. Nedojčené deti potrebujú 400-600ml tekutín mimo mlieka. Najvhodnejšia je prevarená dojčenská voda. Pri dojčených deťoch zavádzajte tekutiny vtedy, ak u nich prevažuje množstvo príkrmov nad materským mliekom. 

Ako začať s prikrmovaním

Nemliečne prikrmovanie začíname poludňajším ochutnávaním sladkej zeleniny, a to ideálne pred dojčením. Jedna až dve lyžičky príkrmu 1-2x denne s následným dojčením. Na prvú lyžičky vyberáme sladšiu zeleninu (mrkvu, zemiak, petržlen, brokolicu, karfiol) varenú na pare alebo v neosolenej vode.

 

Pokiaľ sa vám nechce vyrábať príkrm kvôli 1-2 lyžičkám, môžete vyskúšať hotové príkrmy Prvá lyžička HiPP – špeciálne určené na prvé zoznamovanie s príkrmami.

 

Príkrmy deťom nesolíme, nesladíme ani nijak nekoreníme a prvý týždeň sa držíme jednodruhových jedál. Nový druh zeleniny pridáme cca po dvoch dňoch. Neodporúčame striedať skôr, aby ste v prípade potravinovej alergie vedeli, ktorý druh zeleniny bude treba z jedálnička dieťaťa vyradiť. 

Do každého zeleninového príkrmu je treba pridať menšie množstvo rastlinného tuku, ktorý je nevyhnutný napríklad na vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch. Siahnite po kvalitnom olivovom, slnečnicovom alebo repkovom oleji. 

 

U väčšiny dojčených detí dobre funguje, pokiaľ uvarenú mrkvu zriedite namiesto vodou materským mliekom. Dieťaťu tak uľahčíte prechod z mlieka na nemliečnu stravu. Z jedla tak cíti mamičku a zároveň sa učí pracovať s novou chuťou aj konzistenciou. Po tejto ochutnávke dieťa ešte dojčíme alebo dokŕmime UM.

 

Zavádzanie príkrmov by malo byť príjemným okamžikom pre mamičku aj bábätko a buďte trpezlivý, pokiaľ bude bábätko nové chute najprv odmietať. Než si niektoré deti zvyknú, trvá to kľudne aj 10-15 lyžičiek. Berte teda ako úspech už aj ochutnanie jednej lyžičky. 

 

Prvá lyžička: Zhrnutie

Kedy: Pri dojčených deťoch po uk. 6. mesiaci/ Pri nedojčených deťoch medzi uk. 4.-6. mesiacom.

Čo: Príkrmy z jednodruhovej sladšej zeleniny, ako je mrkva, zemiak, petržlen, brokolica alebo karfiol. Varíme na pare alebo v neosolenej vode, pridáme lyžičku kvalitného oleja. Môžeme zriediť materským mliekom.

Príprava: Čisté ruky, umytá plytká plastová lyžička bez ostrých okrajov a ďalší riad, vidlička na roztlačenie príkrmu do formy kaše alebo pyré.

Dĺžka kŕmenia: 15-20 minút, potom dokŕmime materským mliekom, alebo UM.

Tajný tip: Vkladajte deťom lyžičku hlbšie do pusinky a položte ju na zadnú časť jazyka. Prehĺtanie im pôjde ľahšie.

 

 

Pýtajte sa MK Life na výživu a materstvo na hipp@hipp.cz.

 

Pýtajte sa MK Life na výživu a materstvo na hipp@hipp.cz.

 

Mk Life pre HiPP

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB