Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Detská výživa Dr. Mama radí Príkrmy pripravené doma, alebo radšej kupované?

Príkrmy pripravené doma, alebo radšej kupované?

MK Life bloguje pro HiPPBábätko dovŕši čoskoro 6. mesiac a vy čím ďalej tým viac premýšľate, či zvládnete jedlo pripravovať sama, alebo máte radšej siahnuť po už hotovom kupovanom príkrme? Máte pocit, že nič iné ako doma varené jedlo vaše dieťa jesť nemôže, pretože sklíčka nie sú také zdravé, ako bude jedlo varené vami? Alebo máte už teraz zovretý žalúdok z toho, že si musíte čítať príručky, ako variť plnohodnotný príkrm a neviete, kde naň nájdete čas, keď po večeroch pracujete z domu? Nemajte obavy a nestresujte sa vopred. Vždy sa dá nájsť rovnováha, kedy vy aj vaše dieťa budete spokojní, bábätko bude prospievať a nie je potrebné sa stresovať, či varím, alebo kupujem.

Každé má svoje pre aj proti

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek variant, vždy na ňom nájdete pre a proti. Kamarátky vám poradia inak, časopisy a diskusie na internete ukážu ďalšie rady a pediater celú situáciu znovu zamotá. Nakoniec ste to vy, kto si musí vybrať.

Varenie príkrmu doma

Pokiaľ sa rozhodnete, že budete dieťaťu variť doma, je dobré mať na pamäti, že strava dieťaťa musí byť plnohodnotná a neide len o náhodné striedanie kúskov zeleniny. Mali by ste sa o varenie deťom zaujímať a zistiť si dôležité informácie, ako napríklad potrebu tuku v zeleninovom príkrme najmenších, ktorí ešte nemajú zavedené mäso, aby sa mohli správne vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch (ADEK).

Určite sa ale všetci zhodneme na tom, že pokaľ o zložení jedla a výživovej potrebe dojčaťa už niečo viete, nie je lepšia cesta ako mu doma variť z čerstvých potravín jedlo domáce. Pozor ale, že aj tu sa dá variť z nevhodných potravín - napr. označenie BIO pri čerstvých surovinách nesie svoje riziká. Pokiaľ pestujete vlastnú zeleninu alebo nakupujete na trhoch, mali by ste takú zeleninu ihneď spotrebovať a doma ju vôbec neskladovať.

Pokiaľ trváte na BIO kvalite a nemôžete zaistiť čerstvosť surovín, zvážte hotové príkrmy HiPP v BIO kvalite presahujúce nároky legislatívy EÚ.

Plusy príkrmov varených doma

 • Vždy presne viete, z čoho varíte, a poznáte presné zloženie príkrmu.
 • Cena domáceho príkrmu je jednoznačne kladom.
 • Jedlo varené doma môže byť omnoho pestrejšie.
 • Pokiaľ máte nastavené alternatívne stravovanie a vynechávate z príkrmov napríklad mäso, kupované (zeleninové) sklíčka nebudú po výživovej stránke dieťaťu dostatočnou formou príkrmu.

Mínusy príkrmov varených doma

 • Záujem o tematiku a zisťovanie informácií, receptov, nákup vhodných potravín, teda varenie doma najprv zaberie hlavne váš čas.
 • Pri jesenných a zimných deťoch vám často nezostane veľa možnosti, než nakupovať v supermarkete, takže naozaj kvalitné suroviny na varenie prídu na rad až na jar.
 • Pokiaľ chcete deťom kvalitne a dlhodobo variť, malo by vás varenie baviť.
 • Nutnosť dodržiavania zásad správneho varenia, medzi ktoré patrí nákup vhodných potravín, ich správne skladovanie, vhodná tepelná úprava, ideálne príprava príkrmov na pare, ktorú uľahčujú parné hrnce.

Kupovanie príkrmov v obchode

Na varenie nemáte čas ani chuť, bojíte sa, že vaše dieťa bude mať nedostatok živín, a tak radšej nechávate všetko na príkrmoch, ktoré sa dajú kúpiť? Aj takých mamičiek je mnoho a určite nemusíte mať pocit, že zlyhávate ako mamička. Aj príkrmy v sklíčkach totiž majú svoje plusy, ktoré by u vás mali prevýšiť ich mínusy.

Plusy kupovaných príkrmov

 • Ušetríte čas. Čas, ktorý môžete venovať dieťaťu, čas, kedy nebudete v strese, že má dieťa v jedle málo cukrov, tukov, bielkovín alebo napríklad vitamínov.
 • V čase, kedy budete s deťmi mimo domova, príkrmy veľmi oceníte. Na cestovanie a dovolenky je to skvelý pomocník a máte vďaka nemu istotu, že dieťa bude jesť plnohodnotné jedlo, ak by ho miestna kuchyňa na cestách neoslovila.
 • Kupované príkrmy sú výborne dostupné. Nie len v potravinách, ale aj v drogériách či lekárňach už zoženiete detské jedlo. Vždy ale dbajte na správny výber kupovaného príkrmu. Sledujte jeho zloženie, vyhýbajte sa pridávaným sladidlám, ako je cukor, fruktóza a rôzne sirupy, dodržiavajte pokyny na prípravu a uskladňovanie po otvorení, ktoré uvádza výrobca.
 • Aj príkrmy, ktoré kupujete, majú prísne normy, ktoré musia spĺňať, a máte istotu, že sú pri nich dodržané normy napríklad ortuti, dusičnanov alebo napríklad olova.

Mínusy kupovaných príkrmov

 • Cena. Za kupované príkrmy dáte niekoľkonásobne viac peňazí, ako keď uvaríte dieťaťu doma.
 • O zložení príkrmov sa dočítate na sklíčku a nikdy nebude tak priaznivé, ako keď budete variť doma. Kombinácie a pestrosť sú tu naviac obmedzené. Počas zimných mesiacov sú síce pestrejšie ako domáce jedlo, po zvyšok roka sa to ale otočí a pestrosť kupovaného jedla je chudobnejšia.
 • Deti, ktoré sú od prvých príkrmov čisto len na kupovanom príkrme, potom často bojujú s prechodom na „domáce jedlo“. Je teda omnoho ťažšie sa sklíčka zbaviť a vídame aj dvojročné deti, ktoré jedia príkrmy a odmietajú klasické jedlo.
 • Pomer použitých surovín býva úplne iný, ako by ste použili doma, a do príkrmov sú pridávane škroby, ale napríklad aj soľ a cukor, ktoré pri varení určite dáte stranou.

Kompromis alebo zlatá stredná cesta

Sama som stála pred rozhodnutím, či svojím dcéram jedlo variť, alebo si ušetriť čas, ktorý s nimi potom budem môcť stráviť. Dopadlo to celé celkom slušným kompromisom, z ktorého som nemala zlý pocit, mala dostatok času a nebola závislá ani na jednom variante. Väčšinu roku som deťom príkrmy varila doma nad parou. Kedykoľvek sme ale vyrazili na dovolenku či víkend z domu, brala som so sebou jedlo kupované. Nebol potom problém deti „učiť“ na domácu stravu, pretože ju poznali a jedlo zo sklíčka na cestách vždy dobre prijali.

Aj pri varení doma som sa často inšpirovala kupovaným príkrmom a pozerala sa na zloženie sklíčka a kombinácie, ktoré v ňom sú. Ešte dnes si pamätám, ako som si na sklíčka zapísala kombinácie a doma ich potom skúsila sama variť. Vďaka sklíčkam tak mali dievčatá napríklad doma varené jahňacie.

Kupované, alebo doma varené príkrmy: Zhrnutie

Kedy: S príkrmami začíname zvyčajne medzi 4. a 6. ukončeným mesiacom veku. Prečítajte si o zavádzaní príkrmov viac.

Čo: S tým, ako sa dieťa učí prijímať pevnú stravu, začíname s jednodruhovou zeleninou, pokračujeme ovocím a mäsovo-zeleninovými príkrmami.

Príprava: Zeleninu a mäso pripravujte nad parou, na spestrenie, spoznávanie nových chutí, alebo na cesty siahnite kľudne po kupovanom príkrme. 

 

Posielajte svoje dotazy pre MK life na hipp@hipp.cz.

 

 

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB