Koža je najväčším ľudským orgánom, a preto je potrebné sa o ňu dôkladne starať už od útleho veku. Detská pokožka si naviac vyžaduje špeciálnu starostlivosť, pretože po pôrode je citlivá a má omnoho vyššiu priepustnosť ako koža starších detí. V oblasti plienok je naviac integrita kože narušovaná nie len trením plienky o kožu, ale tiež močom alebo agresívnou stolicou. Všetky mydlá potom ešte viac oslabujú pokožku, ktorá má inak vysoké regeneračné schopnosti a funkciu samočistenia aj bez akejkoľvek kozmetiky.
Pred pôrodom ideálne nezaobstarávajte žiadnu kozmetiku do kúpeľa. Umývacie prípravky pre bábätko je najlepšie kúpiť až po pôrode, kedy uvidíte, aká je koža bábätka. V období šestonedelia nie je potrebné používať žiadne mydlá, šampóny ani prípravky do kúpeľa. V dnešnej dobe si dávame zbytočne vysoké požiadavky na hygienu a vysoké množstvo prípravkov je skôr na škodu ako úžitok.
Kozmetiku vyberajte neparfumovanú a bez farbív , ideálne zo sortimentu lekárne a v prvých týždňoch siahnite hlavne po obyčajnej vode a kréme proti zapareninám. A aj keď viem, že najskôr túžite po prevoňanom bábätku, skúste si tú jeho vôňu užiť aj bez kozmetiky.
Častým dotazom novopečených mamičiek býva otázka frekvencie kúpania novorodencov a dojčiat. To bude záležať na vás a vašom bábätku. Nie je pevne stanovené, kedy a ako často dieťatko kúpať. Pokiaľ sa bude bábätku kúpanie páčiť a bude mu robiť dobre, nie je problém kúpať každý deň. Je to pekný rituál, ktorý môže pomôcť bábätku príjemne zaspávať.
Vyšší obsah chlóru vo vode, časté používanie mydiel a dlhý kontakt s vodou pokožku odmasťujú a presušujú a tým ich obranyschopnosť výrazne znižujú. Pri novorodencoch a dojčatách s výrazne suchou kožou alebo s vysokou pravdepodobnosťou atopickej dermatitídy (pokiaľ ju máte v rodine) je vhodný celkový kúpeľ len 1x týždenne – umývať vlažnou vodou bez mydla. Vhodné je potom premasťovanie pokožky slnečnicovým olejom.
Veľmi obľúbeným pomocníkom v starostlivosti o oblasť plienok dieťaťa sa stali v posledných rokoch vlhčené obrúsky. Všeobecne sú však považované za jednu z príčin vzniku plienkovej kontaktnej dermatitídy.
Základom liečby sú režimové a hygienické opatrenia. Najlepším riešením je nechať pokožku voľne dýchať, zamedziť treniu v postihnutej oblasti a znížiť vlhkosť kože. Pokiaľ je to možné, nechajte dieťa voľne sa pohybovať bez plienky a pokožku nijako nedráždite. Ani manuálne, ani chemicky. Umytie zadočku pod tečúcou vodou s prípadným použitím jemnej hubky (ideálne bambusovej či z biobavlny) sa zdá byť najlepším riešením. Umytá pokožka sa ošetrí masťou určenou na liečbu zaparenín. V takom prípade sa pokožka dieťaťa nevysušuje a je o ňu najlepšie postarané.
Na umývanie zaparenej pokožky je vhodné použiť mydlá, ktoré sú na to určené, nedráždivé. Také mydlo by nemalo obsahovať dráždivé zložky ako sodium laureth sulfát. Benefitom je, pokiaľ obsahujú zložku antiseptickú, ako je Cutosan.
Prevenciou pri zdravej pokožke je jej dôkladné premasťovanie, ktoré posilňuje kožnú bariéru. Masť proti zapareninám by mala byť bohatá na tuky a na koži by mala dlho vydržať. Najvhodnejšie sú masti či pasty obsahujúce viac ako 10 % prášku, ako je oxid zinočnatý, oxid titaničitý alebo talk.
Kedy: V 6nedelí bez kozmetiky, potom podľa pokožky dieťatka. Ideálne každý druhý deň, pri atopickej dermatitíde 1x týždenne. Potom kľudne denne, podľa záujmu dieťatka.
Čo: Čistá vlažná voda na umytie, olej alebo krém na premasťovanie.
Príprava: Vanička s vodou ohriatou na 36 stupňov. Hubka.
Dĺžka kúpania: Krátko, aby sa pokožka nevysušovala.
Tajný tip: Vždy vsaďte na kozmetiku bez parfumov, farbív a škodlivých chemických látok.
Členstvom v Baby Clube získate formou newslettrov informácie týkajúce sa starostlivosti o deti, upozornenia na testovanie a súťaže, či akcie na produkty HiPP.
Začnite zadaním e-mailu alebo pokračujte cez Facebook.