Mlieko Príkrmy Deti 1-3 roky Kozmetika Tehotenstvo O nás HiPP mLékárna
Prihlásiť / Registrovať
Všetko o materstve Detská výživa Dr. Mama radí Detská pokožka: Ako sa o ňu správne starať?

Detská pokožka: Ako sa o ňu správne starať?

Mk life bloguje pre HiPPKoža je najväčším ľudským orgánom, a preto je potrebné sa o ňu dôkladne starať už od útleho veku. Detská pokožka si naviac vyžaduje špeciálnu starostlivosť, pretože po pôrode je citlivá a má omnoho vyššiu priepustnosť ako koža starších detí. V oblasti plienok je naviac integrita kože narušovaná nie len trením plienky o kožu, ale tiež močom alebo agresívnou stolicou. Všetky mydlá potom ešte viac oslabujú pokožku, ktorá má inak vysoké regeneračné schopnosti a funkciu samočistenia aj bez akejkoľvek kozmetiky.

Detská kozmetika do kúpeľa

Pred pôrodom ideálne nezaobstarávajte žiadnu kozmetiku do kúpeľa. Umývacie prípravky pre bábätko je najlepšie kúpiť až po pôrode, kedy uvidíte, aká je koža bábätka. V období šestonedelia nie je potrebné používať žiadne mydlá, šampóny ani prípravky do kúpeľa. V dnešnej dobe si dávame zbytočne vysoké požiadavky na hygienu a vysoké množstvo prípravkov je skôr na škodu ako úžitok.

Kozmetiku vyberajte neparfumovanú a bez farbív , ideálne zo sortimentu lekárne a v prvých týždňoch siahnite hlavne po obyčajnej vode a kréme proti zapareninám. A aj keď viem, že najskôr túžite po prevoňanom bábätku, skúste si tú jeho vôňu užiť aj bez kozmetiky. 

Ako často kúpať bábätko?

Častým dotazom novopečených mamičiek býva otázka frekvencie kúpania novorodencov a dojčiat. To bude záležať na vás a vašom bábätku. Nie je pevne stanovené, kedy a ako často dieťatko kúpať. Pokiaľ sa bude bábätku kúpanie páčiť a bude mu robiť dobre, nie je problém kúpať každý deň. Je to pekný rituál, ktorý môže pomôcť bábätku príjemne zaspávať.

Vyšší obsah chlóru vo vode, časté používanie mydiel a dlhý kontakt s vodou pokožku odmasťujú a presušujú a tým ich obranyschopnosť výrazne znižujú. Pri novorodencoch a dojčatách s výrazne suchou kožou alebo s vysokou pravdepodobnosťou atopickej dermatitídy (pokiaľ ju máte v rodine) je vhodný celkový kúpeľ len 1x týždenne – umývať vlažnou vodou bez mydla. Vhodné je potom premasťovanie pokožky slnečnicovým olejom.

Starostlivosť o oblasť plienok a plienková dermatitída

Veľmi obľúbeným pomocníkom v starostlivosti o oblasť plienok dieťaťa sa stali v posledných rokoch vlhčené obrúsky. Všeobecne sú však považované za jednu z príčin vzniku plienkovej kontaktnej dermatitídy.

  • Postihnuté miesta je vhodnejšie umývať vlažnou tečúcou vodou čo najšetrnejším spôsobom. Ak je nutné použiť vlhčené obrúsky, vyvarujte sa tým, ktoré obsahujú konzervanty a parfumy.
  • Zapareninám sa nevyhne takmer žiadne dieťa. Vznikajú na miestach vystavených dlhodobej vlhkosti a treniu - teda najčastejšie v kožných záhyboch (triesla, podpazušie, pod krkom...).
  • Špeciálnym typom zaparenín je kontaktná plienková dermatitída, kde zohráva rolu aj úroveň hygieny. Pôsobenie chemických látok z moču a stolice detskú pokožku ešte viac dráždi a ľahko dôjde k jej poškodeniu. Začínajú v oblasti genitálií a v okolí konečníka a sú typické postihnutím miest, ktoré zakrýva plienka. 

Základom liečby sú režimové a hygienické opatrenia. Najlepším riešením je nechať pokožku voľne dýchať, zamedziť treniu v postihnutej oblasti a znížiť vlhkosť kože. Pokiaľ je to možné, nechajte dieťa voľne sa pohybovať bez plienky a pokožku nijako nedráždite. Ani manuálne, ani chemicky. Umytie zadočku pod tečúcou vodou s prípadným použitím jemnej hubky (ideálne bambusovej či z biobavlny) sa zdá byť najlepším riešením. Umytá pokožka sa ošetrí masťou určenou na liečbu zaparenín. V takom prípade sa pokožka dieťaťa nevysušuje a je o ňu najlepšie postarané.

Starostlivosť o zaparenú pokožku

Na umývanie zaparenej pokožky je vhodné použiť mydlá, ktoré sú na to určené, nedráždivé. Také mydlo by nemalo obsahovať dráždivé zložky ako sodium laureth sulfát. Benefitom je, pokiaľ obsahujú zložku antiseptickú, ako je Cutosan.

  • Dôkladne umytý zadoček je možné ošetriť masťou určenou na zapareniny (Bepanthen, Rybilka, TOPVET Panthenol, kalciová či zinková masť).
  • Najúčinnejšou látkou na ochranu pokožky je oxid zinočnatý. Pokiaľ vyberiete masť s obsahom oxidu zinočnatého, je potrebné nanášať na pokožku len slabú vrstvu. Pod silnou vrstvou (je nepriedušná) sa potom ľahko množia patogény a stav sa môže naopak zhoršovať.
  • Je nevyhnutné udržiavať dôkladnú hygienu, častejšie bábätko prebaľovať. Pokiaľ na túto prevenciu dbáte a začervenanie pretrváva, je vhodné vyskúšať inú značku jednorazových plienok či vlhčených obrúskov. 

Prevenciou pri zdravej pokožke je jej dôkladné premasťovanie, ktoré posilňuje kožnú bariéru. Masť proti zapareninám by mala byť bohatá na tuky a na koži by mala dlho vydržať. Najvhodnejšie sú masti či pasty obsahujúce viac ako 10 % prášku, ako je oxid zinočnatý, oxid titaničitý alebo talk.

Starostlivosť o prsia dojčiacej mamičky

Pokiaľ bude prebiehať všetko bez ťažkostí, nie je potrebné venovať prsiam dojčiacej mamičky zvláštnu starostlivosť. Za samozrejmosť sa považuje dostatočná a pravidelná hygiena (1x denne umytie vlažnou vodou bez použitia mydla a šampónov), čistá a pohodlná dojčiaca podprsenka a pravidelná výmena vložiek do podprsenky. V prípade, že sa dojčenie komplikuje a stav prsníkov (najmä bradaviek a prsných dvorcov) sa zhorší, je potrebné prísť na príčinu tohto stavu. Na vine môžu byť poranenia zapríčinené nesprávnou technikou dojčenia, ale tiež napríklad kvasinková infekcia, ktorá je nepríjemná a vôbec nie nezvyčajná. Potom je potrebné venovať prsníkom väčšiu pozornosť a odstrániť príčinu, ktorá viedla k ťažkostiam.

 

Starostlivosť o detskú pokožku a detská kozmetika: Zhrnutie

Kedy: V 6nedelí bez kozmetiky, potom podľa pokožky dieťatka. Ideálne každý druhý deň, pri atopickej dermatitíde 1x týždenne. Potom kľudne denne, podľa záujmu dieťatka.

Čo: Čistá vlažná voda na umytie, olej alebo krém na premasťovanie.

Príprava: Vanička s vodou ohriatou na 36 stupňov. Hubka.

Dĺžka kúpania: Krátko, aby sa pokožka nevysušovala.

Tajný tip: Vždy vsaďte na kozmetiku bez parfumov, farbív a škodlivých chemických látok.

 

Posielajte svoje dotazy pre MK life na hipp@hipp.cz.

Mk life bloguje pro HiPP

Sdílejte
na Facebooku 
Pokračovať cez FB